Äntligen är vi på vinnar tåget på hemma borgen.
Ett par säsonger har det varit sparsamt med vinster på hemma borgen.
Liko är vårat hem, här ska ingen ta poäng.
Matchen startade rivigt och vi tar ledningen med 1-0 efter att Jerry imiterar tränarens specialare. Jerry cyklar in 1-0, och det är en puskas påväg till den föredetta målvakten.
Tyvärr kommer vi av oss efter ett sånt vackert mål och tillåter Hemmings kvittera omgående.
Vi tar ledningen igen med 2-1 när Oliver fyller på i straffområdet på ett fint inlägg.
3-1 kommer minuten efter när Olle skickar en kontring på Victor som ensam mot Hemmings återigen visar varför han är seriens bästa spelare.
Vi går till pausvila med 4-2 efter att Victor igen får utdelning på sitt krigande.
Efter paus utökar vi ledningen till 5-2 och nu börjar man hoppas på seger. Hemmings är inte ofarliga och reducerar till 5-3 i 67 minuten. Och nu får vi chans att visa att vi kan stänga en match. Vi försöker spela lite smart och bromsa Hemmingsmark i deras forcering Joni och Isak stångas med Hemmingsmark och stänger ner resten fixar Olle.
Vi kommer undan med lite fuskande och matchen slutar tillslut 5-3.
Vi skulle kanske ha gjort nått mer mål men överlag en bra insats av samtliga.
Matchens lirare
Isak Lundgren Vår maskin som alltid står stabilt när det blåser hårt. Isak är inte den som syns mest, men jävlar när han spelar fotboll. Då tar det stopp!
Missade du matchen- 1:a Halvlek här
Missade du matchen- 2:a Halvlek här
Åretsmål?? Jerry Bäckström